Według Jones Lang LaSalle w IV kwartale sfinalizowano 150 transakcji, zwiększając wartość transakcyjną do 6,7 miliardów euro, czyli prawie o 80 proc. więcej w stosunku do III kwartału – najbardziej aktywnego okresu roku.

– W roku 2010 zaobserwowaliśmy znaczne zainteresowanie inwestorów produktami handlowymi i sfinalizowano wiele transakcji. Polska była ulubionym krajem w Europie Centralnej. Oprócz wielu transakcji stricte inwestycyjnych takich jak sprzedaż centrum handlowego Promenada w Warszawie, centrum handlowego Arkadia i Warszawa Wileńska w Warszawie, centrum Ferio w Koninie, centrum Jantar w Słupsku czy Galeria Malta w Poznaniu, inwestorzy byli też zainteresowani bardziej skomplikowanymi strukturami transakcji takimi jak forward funding czy joint venture przy projekcie developerskim, na które kompletnie nie było popytu w roku 2009 – mówi Agata Sekuła, dyrektor Działu Inwestycji Handlowych w Jones Lang LaSalle w Europie Centralnej.

W 2010 roku w Europie zawarto około pięćdziesiąt transakcji, o wartości równej bądź większej niż 100 milionów euro każda, a w sumie prawie 10 miliardów euro, co stanowi połowę całkowitej sumy transakcyjnej w tym roku. Do najważniejszych należą: nabycie przez British Land centrum handlowego Drake Cirrus w Plymouth w Wielkiej Brytanii za ponad 275 milionów euro oraz pod koniec października zakup przez Rockspring za 224 milionów euro 51 proc. udziałów w centrum handlowym O’Parinor w Paryżu.

Wielka Brytania zakończyła 2010 rok tak silnie jak Niemcy go rozpoczęli, celebrując najbardziej aktywny okres od czasu końca 2007 roku, z wartością transakcji inwestycyjnych przekraczającą 2 miliardy euro w IV kwartale br. W sumie w 2010 roku transakcje zawarte w Wielkiej Brytanii stanowiły 31 proc. wartości transakcyjnej w Europie, a Niemcy 23 proc. W Holandii i Francji w sumie tylko w IV kwartale podpisały się transakcje o wartości 1,4 miliarda euro, gdzie przez cały rok zawarto transakcje o wartości 4 miliardów euro.

Polska w 2010 roku zajęła wysoką 5-tą pozycję (co do wartości transakcji) – a transakcje o wartości 677 milionów euro zostały zawarte podczas ostatniego kwartału roku. Jedną z najważniejszych transakcji zawartych w 2010 roku w Polsce była sprzedaż przez Carpathian PLC za blisko 170 milionów euro centrum handlowego Promenada w Warszawie. Centrum zostało zakupione przez Atrium European Real Estate.

 

R E K L A M A 

XII SHOPPING CENTER FORUM & AWARDS 2011

3 lutego 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Ostatnia, wrześniowa edycja zgromadziła rekordową liczbę 305 uczestników oraz wielu prestiżowych sponsorów i wystawców.

Swój udział zgłosiło już ponad 315 osób reprezentujących 157 firm.

Zapraszamy do udziału !