Autorami koncepcji są młodzi entuzjaści fotografii z grupy „Aczkolwiek” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Do jesieni będą oni robić zdjęcia portretowe mieszkańcom Gliwic w najbardziej charakterystycznych miejscach miasta: urzędach, fabrykach, skwerach, na dużych osiedlach, jak również w obiektach kultury i nauki.

Akcja zostanie zainaugurowana w CH Forum, które jest partnerem projektu. Dla pierwszych 50 osób centrum przygotowało miłe upominki.

– Forum to bardzo uczęszczane miejsce, a dzięki temu odpowiednie do wypromowania naszej inicjatywy. Widzimy też, że chętnie angażuje się w akcje fotograficzne – tłumaczy Sebastian Michałuszek z grupy „Aczkolwiek”.

Młodzi portreciści liczą na odwagę gliwiczan i ich gotowość do współpracy. Podczas portretowania będą ich pytać o marzenia i oczekiwania na najbliższą dekadę.

– Mamy ambicję pokazać miasto poprzez zróżnicowanie kulturowe i społeczne jego mieszkańców. Powstanie w ten sposób nie tylko osobliwy, artystyczny portret socjologiczny gliwiczan na początku kolejnego dziesięciolecia, lecz także pamiątka, po którą niektórzy chętnie sięgną po latach. Finalnie zamierzamy, bowiem wydać album, przynajmniej w wersji elektronicznej, który będzie można sobie pobrać ze strony Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach lub CH Forum – tłumaczy Sebastian Michałuszek.
Patroni medialni projektu to „Gazeta Gliwicka” i Radio Plus Śląsk 96,2FM.