Zdaniem jury, obrady w sprawie zwycięzcy w tej kategorii okazały się najbardziej burzliwe. – W ubiegłym roku tak naprawdę nie pojawiły się aż tak innowatorskie galerie, jakbyśmy mogli oczekiwać – skomentowała członkini jury, Małgorzata Trzaskowska, dyrektor działu powierzchni handlowych w Colliers International. – Znaleźliśmy jednak i nagrodziliśmy centrum, które zmieniło oblicze miasta, ożywiło i zrewitalizowało handel w Bytomiu, który dotąd był omijany przez inwestorów – dodała.

– To centrum różni się od projektów, których realizacji podejmowaliśmy się wcześniej. Przeprowadzone analizy rynkowe wykazywały, że będzie to bardzo ryzykowny projekt, ale udało się. Agora Bytom jest centrum bardzo silnie wkomponowanym w kulturę i aktywność lokalnej społeczność. Wierzą, że już nierozerwalnie – powiedział, odbierając statuetkę Jan Olav Braaten, dyrektor projektu i przedstawiciel Braaten+Pedersen plus Partners.

Na podium towarzyszył mu Mirosław Cechowski, dyrektor Agory Bytom, reprezentant firmy Euro Mall Centre Management.

Agora to pierwsza w Bytomiu tak nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w ścisłym centrum miasta. Lokalizacja i wielofunkcyjność galerii handlowej Agora przyciągnęły najbardziej popularne i uznane marki zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Wśród największych najemców znajdują się m.in. Cinema City, Fantasy Park, Społem, RTV Euro AGD, H&M, C&A, Reserved, Lindex czy Martes Sport.

Agora Bytom łączy handel z rozrywką, kulturą i biznesem. Blisko 20 proc. jej powierzchni zajmuje strefa rozrywki i kultury. Ulokowane na drugim poziomie 8-salowe kino Cinema City zapewnia różnorodny repertuar filmowy. Fantasy Park – rozmieszczony na dwóch poziomach – oferuje klientom rozrywkę dla całych rodzin: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Elementem, który odróżnia Agorę Bytom od innych inwestycji, jest działalność kulturalna – jej wspieraniu i prowadzeniu różnorodnych działań w tej dziedzinie poświęcono całe trzecie piętro obiektu. Znajduje się tam galeria sztuki, gdzie lokalni malarze i plastycy mogą promować swoją twórczość w przestrzeni atrium. Prócz tego do dyspozycji bytomskiego (i nie tylko) świata kultury przygotowano specjalną salę kameralną przeznaczoną na koncerty, pokazy, przedstawienia, itd. Agora Bytom zaprasza tym samym lokalnych artystów oraz instytucje kulturalne do zaistnienia w nowej przestrzeni miejskiej.