W wydanym oświadczeniu zarząd Grupy EM&F zaznaczył, że jest zdumiony postanowieniem UOKiK-u. Firma podkreśla, że decyzja o przeprowadzeniu transakcji z akcjonariuszami Merlin.pl SA została podjęta po gruntownym sprawdzeniu wszystkich aspektów związanych z tą inwestycją. Spółka zaznacza także, że z powszechnie dostępnych analiz rynkowych oraz badań zleconych niezależnym firmom wynika, iż połączone podmioty nigdy nie osiągną pozycji dominującej na rynku, a zatem przeprowadzenie połączenia będzie możliwe.

Aktualnie prawnicy Grupy EM&F analizują uzasadnienie UOKiK do wydanej decyzji. Na podstawie tych rekomendacji spółka wspólnie z akcjonariuszami Merlin.pl SA zdecyduje, czy złoży odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli to nie nastąpi, 130 mln zł przeznaczonych na przejęcie zostanie w krótkim czasie zainwestowane w przyspieszenie realizacji planu inwestycji Grupy EM&F, którego częścia jest akwizycja Merlin.pl SA.

Firma poinformowała dodatkowo, że decyzja urzędu nie zmienia strategicznych kierunków rozwoju Grupy jako detalisty wielokanałowego.

Grupa Empik Media & Fashion (Grupa EM&F), notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jest wiodącym dystrybutorem produktów z kategorii: media i rozrywka, odzież, obuwie, zabawki i akcesoria dla dzieci oraz kursy językowe i kosmetyki. Grupę tworzą spółki o profilu operacyjno-handlowym oraz NFI Empik Media & Fashion SA jako spółka holdingowa.