Według raportu firmy Sedlak & Sedlak, poziom zarobków w handlu nie kształtuje się najlepiej. W zestawieniu branżowym handel znalazł się poniżej IT, telekomunikacji, energetyki i ciepłownictwa, budownictwa, logistyki i transportu.

Jak się okazuje, najmniej, bo średnio 2500 zł zarabia się w handlu detalicznym. Nieco lepiej jest w przypadku e-commerce.

Średnia pensja dyrektora sprzedaży wynosi 11500 zł miesięcznie. Mniej zarabiają już kierownicy sprzedaży regionalnej i kierownicy działów, uśredniając ich wynagrodzenie to około 4 tys. zł.

Duże rozbieżności uwidaczniają się w zestawieniu poszczególnych regionów Polski. Rynek skupiony wokół stolicy przynosi pracownikom handlu najlepsze efekty. W woj. mazowieckim średnia zarobków pracowników handlu wynosi 4200 zł. Wysoko w badaniu ukształtował się również rynek wielkopolski, w obrębie którego zarabia się średnio 3323 zł. Sytuacja zupełnie się zmienia w przypadku takich województw jak lubelskie, podkarpackie, łódzkie czy świętokrzyskie. Tu w handlu można zarobić średnio 2500 zł.

Sedlak & Sedlak to firma działająca w sektorze doradztwa personalnego. W Polsce działa od roku 1990. Firma w roku 1997 zainicjowała wydawanie raportów o wysokości płac w kraju, stosując przy analizie własną metodologię badawczą.