Według UOKiK za wspólne ustalanie cen towarów jest odpowiedzialna firma VF Polska Distribution, która z częścią swoich kontrahentów podpisywała umowy o przestrzeganiu rekomendowanych cen detalicznych. Wśród uczestników nielegalnej procedury była m.in. spółka Intersport Polska. W związku z decyzją kurs giełdowy firmy spadł w środę o 1 proc.

Urząd nałożył na wszystkie firmy karę w łącznej wysokości 162 187 zł.

Poza inicjatorem zmowy oraz Intersport Polska, kary otrzymały następujące podmioty: Misiek Bury, Cerro Torre Sport, Trekker Sport, Alp z Mikołowa, Sklep Sportowy Dyskobol ze Szczecina oraz Espina-Sport.

VF Polska Distribution to polski oddział międzynarodowej korporacji, która jest właścicielem marek: The North Face i Jansport.

Grupa Intersport jest organizacją zajmującą się detaliczną sprzedażą artykułów sportowych. W ponad 30 krajach znajduje się 5 tys. sklepów z tym logo. Ponad 80 proc. przychodów Grupy generowanych jest na rynku europejskim (uwzględniając Rosję), co przekłada się na około 17 proc. udział w tym rynku. W Polsce salony Intersport znajdują się m.in. w warszawskiej Arkadii i Złotych Tarasach, CH Borek we Wrocławiu, Galerii Jurajskiej w Częstochowie oraz w łódzkiej Manufakturze.