Jak informuje portal epoznan.pl, trwają wstępne prace przy realizacji inwestycji mieszkaniowej. Deweloper otrzymał pozwolenie na budowę. Obecnie ma miejsce rozbiórka pustostanu.

Wkrótce decyzję otrzyma także Apsys Polska – firma realizująca projekt centrum handlowego w obrębie kompleksu Łacina. Ewa Flader, przedstawiciel firmy, powiedziała w rozmowie z Retailnet.pl: Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane pod koniec tego roku. Prace ruszą na początku 2012 roku. Centrum planujemy otworzyć w pierwszym kwartale 2014 roku.

Łacina, usytuowana na prawym brzegu Warty, tuż przy Rondzie Rataje, w pobliżu Starego Miasta będzie jednym z największych i najważniejszych centrów handlowo-rozrywkowych powstających w Polsce. Centrum ma stanowić europejski przykład śródmiejskich centrów nowej generacji, w którym istotną rolę odgrywa nowoczesna architektura.

Galeria łacina będzie dysponować 108 tys. mkw. powierzchni GLA. Na terenie Łaciny zlokalizowane będzie ponad 300 punktów handlowych, w tym 237 butików oraz 58 sklepów o średniej i dużej powierzchni, Multikino z 16 salami, Aleja Mody skupiająca znane marki odzieżowe, hipermarket Carrefour, market Leroy Merlin oraz food court z dwudziestoma restauracjami.

Obecnie powierzchnia handlowo-użytkowa centrum jest wynajęta w 65 proc.

Inwestorem projektu jest francuska firma Apsys Groupe specjalizująca się w zarządzaniu i rozwoju centrów handlowych IV generacji w Polsce i we Francji. Za projekt odpowiada francuska pracowania Valode et Pistre.