„Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia” to projekt bytomskiego Muzeum Górnośląskiego, w który zaangażowała się Agora Bytom. Pierwsza część wystawy odbędzie się właśnie w Agorze od 18 lutego do 15 marca, druga – w samym muzeum, od 8 marca. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Bytomia.

Wystawa to efekt pracy osób, które przeglądały archiwa, literaturę i przeprowadzały wywiady z mieszkańcami, by jak najpełniej przedstawić zmieniający się na przestrzeni lat portret śląskiej kobiety. – Zdjęcia naszych babek i prababek pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz prywatnych, ale na ekspozycji znalazło się też miejsce dla kobiet współczesnych. Stąd fotografie, przedstawiające lekarki, urzędniczki i nauczycielki – opowiada Edyta Horwat z Muzeum Górnośląskiego.

Ponieważ wystawa opowiada nie tylko o kobietach sprzed lat, ale także o tych nam współczesnych, organizatorzy przygotowali dodatkową propozycję dla klientów Agory. – W naszej galerii sztuki wystawimy dwie ścianki, wymalowane w stylu dawnych atelier z XIX w. Każdy będzie mógł tam zrobić sobie zdjęcie własnym aparatem – mówi Katarzyna Skalska z Agory Bytom. – Chętni będą mogli przesłać nam taką fotografię i wziąć udział w konkursie – dodaje.

„Galeria w galerii” to część przestrzeni w centrum handlowym Agora Bytom przeznaczona na galerię sztuki, która aktywnie promuje śląską kulturę.