Supersam w Katowicach jednym z zapowiadanych projektów

O inwestycjach firma poinformowała na wczorajszej konferencji prasowej. Immobel kupił budynki od Centrum Development and Investments. Zamierza stworzyć w nich nowoczesną przestrzeń biurową i handlową.

Immobel jest potentatem na rynku deweloperskim w Belgii. Realizował tam między innymi kompleks budynków Parlamentu Europejskiego oraz kilkanaście projektów mieszkaniowych i komercyjnych, m.in.: galerię St. Lambert oraz centrum handlowe Campona w Budapeszcie. W Polsce Immobel zadebiutował kilka lat temu. Spółka wybudowała wówczas Sienna Center w Warszawie. Jednak wkrótce po tym wycofała się z polskiego rynku. Dzisiaj powraca z dwiema inwestycjami.

Firma inwestuje głównie w powierzchnie biurowe, w których pojawi się jednak miejsce na obiekty handlowe. W poznańskim Okrąglaku będzie to zaledwie 800 mkw. przy 6,8 tys. mkw. przeznaczonych na lokale biurowe. W odrestaurowanym budynku Cedetu powstanie natomiast 9 tys. powierzchni handlowej. Obecnie kompleks Cedetu składa się z trzech bloków zajmowanych głównie przez sklep Smyk, supermarket oraz mały biurowiec. W przyszłości budynki mają zostać połączone, tworząc wspólnie trzy piętra sklepów oraz pięć pięter powierzchni biurowej klasy A (11 tys. mkw.). Ponadto w planach jest budowa parkingu podziemnego na 170 miejsc parkingowych. Za architekturę odpowiada AMC.

Okrąglak w Poznaniu to pusty kompleks, który składa się z dwóch budynków: słynnej rotundy oraz zwykłego prostokątnego bloku, zwanego Kwadraciakiem. Po modernizacji ma przypominać nowoczesny biurowiec, skonstruowany według najnowszych technologii i z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Plan architektoniczny został opracowany przez biuro RKW.

W przypadku poznańskiej lokalizacji Immobel planuje rozpocząć prace od marca br. Miałyby one potrwać 14 miesięcy. Rozpoczęcie realizacji projektu Cedetu musi poczekać na decyzje urzędników. Rozmowy z komisją planowania przestrzennego są w fazie końcowej.

Wykonawcą generalnym inwestycji Immobel w Polsce będzie spółka Elektrobudowa.