Rozwiązanie dla rozwijających się sieci handlowych

Taka zależność staje się przesłanką do rozbudowy tego typu obiektów, czego przykładem może być ukończona przebudowa M1 w Czeladzi, trwające obecnie poszerzenie M1 w Zabrzu i stopniowy rozrost Auchan w Sosnowcu o Leroy Merlin i Decathlon. Jednym z najnowszych centrów handlowych z hipermarketem jest Auchan w Gliwicach. Wkrótce obok centrum otworzy się również Leroy Merlin i Decathlon.

Aż 18 spośród 34 działających w konurbacji śląskiej centrów handlowych opartych jest właśnie na hipermarkecie. Najliczniej reprezentowane są sieci Real (10 sklepów), Carrefour (7 sklepów), Tesco (6 sklepów) oraz Auchan (4 sklepy). Znajduje to odzwierciedlenie w relatywnym nasyceniu powierzchnią sieci hipermarketów i supermarketów w tym regionie. Śląsk ma większe tego typu nasycenie niż Poznań, Warszawa, Kraków i Wrocław, a mniejsze niż Szczecin, Łódź i Trójmiasto.

Miasta konurbacji śląskiej stopniowo zyskują również nowe, śródmiejskie galerie handlowe. Takimi są m.in. Platan w Zabrzu, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Plaza w Sosnowcu, Forum w Gliwicach, czy ostatnio otwarta Agora w Bytomiu. Stają się one silną konkurencją dla dotychczasowego handlu w tych miastach. Mieszkańcy Gliwic dokonują bowiem wyboru pomiędzy Forum, Areną a Auchan (wkrótce również między Europą Centralną), ludność Bytomia wybiera między Agorą, M1 a Plejadą. Należy w tym miejscu podkreślić, iż największym centrum handlowym o regionalnym znaczeniu jest Silesia City Center w Katowicach oferująca obecnie 250 sklepów na 65 tys. mkw. powierzchni handlowej i rozbudowywana o kolejne 19 tys. mkw.

Rozbudowa Silesia City Center to również swojego rodzaju kontrofensywa na powstającą w samym centrum Katowic Galerię Katowicką firmy Neinver przy współfinansowaniu Meyer Bergman. Choć ta ostatnia jest realizowana w nieco innej formule, jako projekt wielofunkcyjny, przyległy do dworca głównego oraz bez hipermarketu, niewątpliwie przyszli klienci Galerii Katowickiej dokonują aktualnie zakupów właśnie w Silesii City Center i to o nich inwestycja firmy Neinver będzie zabiegać. Zważywszy na planowaną na 2013 rok przebudowę obiektu Supersam przez CDI przy ul. Piotra Skargi, również w centrum Katowic, będziemy świadkami ciekawych zmian w handlu i zwyczajach zakupowych mieszkańców regionu.