W związku z faktem, że termin rozpoczęcia budowy galerii handlowej i podziemnego parkingu na około 1000 miejsc postojowych był już wcześniej przesuwany, miasto dopisało w umowie klauzulę, zgodnie z którą kolejne niedotrzymanie terminów rozpoczęcia prac, będzie groziło karą w postaci 2 mln zł. Arkady do tej pory nie ruszyły z pracami a ostatni termin już minął. Miasto wysłało zatem oficjalne pismo w tej sprawie.

Jak już wcześniej informowaliśmy kłopot tkwi w tym, że kamienica, pod którą zaplanowano przejście, ma dosyć skomplikowaną sytuację prawną. Magistrat jest tylko w części właścicielem obiektu. Nie udało się odszukać prawomocnego spadkobiercy.

Jak twierdzi rzecznik prasowy firmy, Marek Woliński, jest to główny powód opóźnień inwestycji.

Centrum handlowe Alchemia ma się składać z dwóch części: śródmiejskiej i staromiejskiej. Pierwsza to okolice ulic Świętoduskiej i Lubartowskiej. Ma tam powstać parking na ponad tysiąc samochodów. W drugiej części, pomiędzy ulicami: Szambelańską, Bramową i Olejną, zaplanowano galerię handlową. Oba elementu kompleksu ma połączyć przejście podziemne. Alchemia będzie liczyć 14 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Obiekt będzie miał sześć kondygnacji, w tym trzy podziemne. Dwa piętra galerii zostaną przeznaczone dla sklepów i punktów usługowych, na jednym poziomie znajdzie się food court. Komercjalizacją zajmie się DTZ.