W piątek, 18 lutego, firmy przedstawiły ostateczny plan architektoniczny planowanej inwestycji. W miejscu obecnego dworca PKP powstanie trzypiętrowy węzeł komunikacyjny, nowy dworzec oraz galeria handlowa.

Ażurowa konstrukcja w całości przykryje budynki dworców PKP i PKS oraz przystanek komunikacji miejskiej. Na poziomie 0 zaplanowano terminale autobusowe wraz z kasami i biurami operatorów, połączone z dworcem kolejowym windami i ruchomymi platformami. Na poziomie +1 zorganizowane zostanie centrum obsługi pasażera kolei. Wszystkie elementy Centrum łączyć się będą z parkingami i galerią handlową. Wokół powstanie sieć nowych ulic, które ułatwią dojazd.

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

W maju przyszłego roku do użytku oddany zostanie dworzec wraz z niewielkim centrum handlowym. Jest to pierwszy etap ogromnej inwestycji, która w całości ma zostać ukończona w 2013 roku. Oprócz centrum komunikacyjnego, obiektów biurowych oraz parkingów powstanie także galeria, która docelowo będzie miała powierzchnię 60 tys. mkw.

Według harmonogramu uroczysta inauguracja inwestycji odbędzie się 23 marca br., a pierwsze prace budowlane rozpoczną się w maju tego roku.