Galeria Krakowska postanowiła stworzyć niepowtarzalną okazję i przybliżyć mieszkańcom Krakowa ojczyznę origami, kimona i walecznych samurajów. Wystawa „Japońska wiosna” odbędzie się w dniach 24.02-13.03 2011 roku.

– Krakowianie będą mieli szansę poznać Kraj Kwitnącej Wiśni przez pryzmat malowniczych, kolorowych japońskich świąt i festiwali zwanych matsuri, bardzo ważnych w kulturze Japonii. Na stanowiskach w galerii zaprezentowane zostaną najważniejsze z nich m.in.: święto latarni, lalek i gwiazd, powiązanych z historią konkretnego japońskiego miasta lub regionu – mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.

Wystawa pozwoli poznać również japońską codzienność z jej charakterystycznymi i intrygującymi elementami oraz przybliży japońskie symbole. W pasażu galerii zostanie zaaranżowany japoński ogród z pawilonem herbacianym dla którego tłem będzie kilka tysięcy kwiatów.

Prawdziwą gratką dla miłośników japońskiej kuchni będą warsztaty sushi. Ich uczestnicy otrzymają niezbędne produkty i pod okiem profesjonalnego kucharza wykonają trzy rodzaje sushi: hosomaki, futomaki i uramaki.

Dla zainteresowanych tradycyjnymi japońskimi sztukami walki odbędą się pokazy aikido i kendo. Dodatkowo będzie można podziwiać pokaz tradycyjnej sztuki pisania – SHODO, która jest umiejętnością doskonalenia własnego charakteru.

Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych ORIBANA i samodzielnie stworzą kompozycje z papierowych kwiatów oraz poznają tradycyjną sztukę ich układania zwaną Ikebana.

Organizatorzy wystawy przewidzieli również konkursy z wiedzy o Japonii, przygotowane we współpracy z muzeum Manggha, w których będą mogli brać udział zarówno znawcy Kraju Kwitnącej Wiśni jak i laicy. Nagrodami będą kupony do restauracji Miyako, bilety do Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, wejściówki na warsztaty oraz zestawy sushi.