Lubelski magistrat współpracuje z koncernem Ikea w sprawie inwestycji. Miasto zgodziło się oddać szwedzkiemu inwestorowi potrzebne grunty, na których obecnie mieszczą się ogródki działkowe. W zamian za to szwedzki inwestor przeniesie ogródki na nieruchomości przy ul. Janowskiej, którymi dysponuje miasto. Firma wypłaci także działkowcom odszkodowanie.

Aby możliwe były kolejne kroki miasto musi także przyjąć uchwałę obciążającą miejskie grunty przy Janowskiej prawem bezpłatnego użytkowania na rzecz Polskiego Związku Działkowców. Według doniesień Dziennika Wschodniego ma to nastąpić 24 czerwca br.

Ikea zobowiązała się również, że wybuduje część infrastruktury dojazdowej do centrum. Mają do niego prowadzić bezkolizyjne wjazdy po estakadach. Firma stara się o wszystkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy.

Ikea w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 16 milionów klientów. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego posiada również regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy Ikea w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci Ikea na całym świecie.

Ikea poprzez firmę Inter IkeaCentre Polska przygotowuje, realizuje i kompleksowo obsługuje własne inwestycje komercyjne. IICP jest właścicielem siedmiu centrów handlowych: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz dwóch w Warszawie.