Galeria zaoferuje 33 tys. mkw. powierzchni najmu

W latach 2011-2012 oczekiwany jest podobny jak w roku 2010 poziom podaży. Na koniec IV kwartału 2010 roku w budowie pozostawało ok. 700 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, a kolejne 200 tys. mkw. czekało na wznowienie prac. Projekty wciąż napotykają na trudności z uzyskaniem finansowania, w efekcie czego ich realizacja odwleka się w czasie. Znaczącego wzrostu rocznej podaży centrów handlowych w Polsce można się spodziewać dopiero po 2013 roku, o ile nie nadejdzie kolejne globalne spowolnienie gospodarcze.

Do największych realizowanych obecnie centrów handlowych należą: Galeria Słoneczna Radom, Galeria Katowicka, Galeria Echo (faza II) Kielce, Galeria Ostrovia w Ostrowie Wlkp. czy Millennium Hall Rzeszów. Wznowiono również prace przy kilkudziesięciu dużych projektach handlowych, które znajdowały się na różnym etapie zaawansowania, w tym Felicity Lublin, Tesco Kabaty, Plejada (faza II) Bytom, Alfa Grudziądz czy Nova Park Gorzów Wlkp.

Na rynku obserwuje się jednocześnie zatrzymanie tendencji spadkowej stawek czynszowych, głównie w największych miastach, charakteryzujących się ograniczoną dostępnością nowoczesnej powierzchni handlowej na wynajem oraz niesłabnącym zainteresowaniem najemców najlepszymi obiektami.