Jak się okazuje najpopularniejszą formą dokonywania zakupów w sieci są aukcje internetowe. Z najnowszego badania Gemiusa wynika, że z tej formy korzysta aż 80 proc. e-konsumentów. Nieco mniej, 68 proc. respondentów zadeklarowało, że korzysta z usług sklepów internetowych. A 60 proc. ankietowanych zagląda do porównywarek cenowych.

Wśród najpopularniejszych form internetowych witryn są również serwisy z recenzjami i opiniami o produktach w sieci. Z ich usług korzysta 56 proc. konsumentów.

Badani, na pytanie czy biorą pod uwagę zamieszczone na stronie sklepu opinie o jakości usług i produktów, zdecydowanie potwierdzili. „Zazwyczaj tak” powiedziało 56 proc., „zawsze” – 25 proc., „nigdy” zaznaczyło tylko 3 proc. respondentów.

Z badania wynika również, że z roku na rok wzrasta deklaracja Polaków, co do chęci robienia zakupów w sieci w przyszłości, a ogólna sytuacja na rynku e-commerce w kraju jest stabilna.

W Polsce firma Gemius działa od roku 1999. Jest jedną z największych firm na rynku, które monitorują ruch w sektorze internetowym. Świadczy usługi badawcze, analityczne i doradcze w zakresie internetu. Aktualnie realizuje badania sieci w kilkunastu krajach z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej.