Na terenie inwestycji rozpoczęły się już prace wyburzeniowe. – Szykujemy się z budową na początek czerwca, do tego czasu teren musi zostać uprzątnięty, a stare, walące się budynki – rozebrane – powiedział Lisiecki. Obecnie firma ubiega się o decyzję środowiskową. Na ukończeniu są także rozmowy spółki TriGranit z miastem dotyczące podpisania umowy partycypacyjnej w sprawie reorganizacji układu komunikacyjnego wokół poznańskiego dworca PKP.

Władze miejskie oraz inwestor dążą do szybkiego zakończenia wszystkich formalności. Jest to związane z uroczystą inauguracją rozpoczęcia inwestycji w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbędzie się 23 marca br. – Wspólnie z urzędnikami robimy wszystko, aby 23 marca w obecności prezydenta Węgier móc ogłosić start inwestycji. Oczywiście będzie jeszcze potrzebne pozwolenie na budowę, ale to już raczej tylko formalność – dodał Lisiecki.

Wszystko wskazuje na to, że ten cel uda się zrealizować. Roman Biniszkiewicz, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Poznaniu powiedział: Harmonogram prac budowlanych przebiega zgodnie z planem i nie ma obawy, że projekt nie powstanie na czas.

W maju przyszłego roku do użytku oddany zostanie dworzec wraz z niewielkim centrum handlowym. Jest to pierwszy etap ogromnej inwestycji, która w całości ma zostać ukończona w 2013 roku. Oprócz centrum komunikacyjnego, obiektów biurowych oraz parkingów powstanie także galeria, która docelowo będzie miała powierzchnię 60 tys. mkw.

Na początku lutego br. Tomasz Lisiecki poinformował portal Retailnet.pl, że TriGranit rozpoczyna komercjalizację centrum. Wówczas umowy przedwstępne obejmowały 30 proc. powierzchni przyszłej galerii. Inwestor rozmawiał m.in. z takimi sieciami nieobecnymi do tej pory na polski rynku jak: Toys’R’Us oraz American Eagle.