CB Richard Ellis przeprowadziła ankietę wśród 350 europejskich inwestorów, pytając ich o plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość. Z opublikowanego raportu wynika, że inwestorzy obecnie najbardziej cenią rynek niemiecki oraz rynek Europy Środkowo-Wschodniej.

Patrick O’Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE, powiedział: Podczas, gdy uwaga większości inwestorów skupia się na produktach najlepszej jakości w najlepszych lokalizacjach, przewidujemy, że ze względu na ograniczoną ich podaż, w drugiej połowie roku inwestorzy zaczną się również interesować projektami niższej klasy, zlokalizowanych również w miastach regionalnych. Jednak pomimo wzrostu zainteresowania tego typu produktami i możliwościami inwestycyjnymi cechującymi się wysokim ryzykiem, utrudniony dostęp do źródeł finansowania będzie sporym ograniczeniem.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nadal rynki powierzchni biurowych i handlowych. „Ponad jedna trzecia (35 proc.) inwestorów wskazała budynki biurowe jako główny obszar zainteresowania, jednak to obiekty handlowe o różnym profilu będą cieszyły się największą popularnością. 43 proc. ankietowanych planuje zakupy projektów handlowych, co oznacza prawie 10-proc. wzrost w porównaniu z ankietą z poprzedniego roku (34 proc. w 2010). Wśród wszystkich obiektów handlowych (centra, parki, outlety), najbardziej atrakcyjne okazują się być centra handlowe – 23 proc.inwestorów planuje zakupy w tym sektorze” – czytamy w raporcie.