Rozwój polskiego rynku inwestycyjnego i ujawniające się w jego obrębie trendy są kształtowane przede wszystkim przez inwestorów zagranicznych. Ich decyzje uzależnia – bardziej niż polska – międzynarodowa sytuacja gospodarczo-ekonomiczna. – Niektórych sytuacji i ich skutków dla rynku nieruchomości nie da się przewidzieć – mówi Aleksander Loster, starszy konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield. – Ostatnio wszyscy obserwowaliśmy tragedię trzęsienia ziemi w Japonii. Na takie sytuacje najszybciej reagują giełdy, ale wpływ na rynki nieruchomości – choć wolniejszy – również jest zauważalny (np. fundusz, który z powodu katastrofy naturalnej poniósł straty w Azji, rewiduje swoje plany i ogranicza inwestycje na rynkach innych państw) – dodaje.

Jak twierdzi Loster, pozytywnym dla Polski zwiastunem jest aktywność inwestorów. – Aktualnie toczy się wiele negocjacji, co prowadzić może do wzrostu wolumenu transakcji i dalszej nieznacznej kompresji stóp kapitalizacji. Ale spadek ten dotyczyć będzie tylko najatrakcyjniejszych na rynku nieruchomości – komentuje.
Obiekty, które mają np. gorszą lokalizację, standard czy krótsze umowy najmu powinny zakładać, że stopy kapitalizacji pozostaną na stabilnym poziomie (przy braku aktywnego zarządzania nieruchomością stopy kapitalizacji mogą nawet nieznacznie wzrosnąć).

R E K L A M A

XII FORUM HANDLU DETALICZNEGO BESTSHOP 2011

14 kwietnia 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku sieci handlu deatlicznego. Tematem kwietniowej konferencji będą procesy konsolidacyjne zachodzące na polskim rynku handlowym.

Zapraszamy do udziału !