Fasada przypomina ażurową koronę

Podaż powierzchni handlowej powiększy się dzięki ukończeniu budowy nowych galerii, w tym Millennium Hall Rzeszów, Galerii Ostrovia w Ostrowie Wielkopolskim, Galerii Słoneczna Radom, Kaskady w Szczecinie, Galerii Tęcza w Kaliszu, Galerii Leszno, Turawa Parku w Opolu. Dla rynku nie bez znaczenia pozostanie również rozbudowa np. Galerii Echo Kielce faza II, Jantar Słupsk faza II, Silesia City Centre Katowice faza II.

Obecnie najemcy uważniej przyglądają się projektom centrów handlowych i ostrożniej dobierają lokalizacje pod swoje nowe sklepy. Deweloperzy wykazują zwykle elastyczność w rozmowach z najemcami (szczególnie tzw. kotwicami projektu), ale wpływ na ich propozycje mają w dużej mierze aktualne warunki kredytowania, które tę elastyczność ograniczają.

W ostatnich dwóch latach obserwowaliśmy zachowania charakterystyczne dla rynku najemcy – spore możliwości negocjacji stawek czynszowych i atrakcyjne pakiety zachęt poza czynszowych. Czas ten jednak powoli się kończy w związku ze zmniejszaniem się dostępności powierzchni na wynajem.

Jednak za wcześnie jeszcze mówić o zmianie rynku najemcy na rynek wynajmującego, choć obserwujemy już – szczególnie w przypadku bardzo atrakcyjnych lokalizacji – ograniczanie zachęt w pakietach najmu i „usztywnianie się” deweloperów w zakresie polityki czynszowej.