Prace nad obiektem mają zakończyć się w połowie 2013 roku

Solaris Center powstanie u zbiegu ulicy Gałczyńskiego z Szosą Chełmińską i Aleją 700-lecie, w bliskim sąsiedztwie toruńskiej starówki. Na trzech poziomach centrum o łącznej powierzchni 35 tys. mkw. powstanie ponad 160 sklepów. W galerii powstanie także część rozrywkowa z licznymi kawiarniami, restauracjami oraz placem zabaw dla dzieci. Na dachu obiektu zaplanowano parking dla 1,2 tys. pojazdów.

– Solaris Center to innowacyjny projekt, chcemy, aby był miejscem tętniącym życiem, nie tylko
w znaczeniu handlowym, ale przede wszystkim społecznym. Jestem przekonany, że dzięki zróżnicowanej ofercie handlowo-rozrywkowej, doskonałej lokalizacji oraz unikatowej architekturze wkrótce stanie się ulubioną galerią handlową torunian – powiedział Padraic Coll, prezes Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej.

Projekt Solaris Center stworzyła pracownia JSK Architekci, która opracowała m.in. koncepcję Stadionu Narodowego w Warszawie. Dzięki fragmentom elewacji przypominającym ceglany mur, obiekt harmonijnie wkomponuje się w staromiejską architekturę Torunia. Jednocześnie charakterystyczne przeszklenia dodadzą bryle budynku lekkości, sprawią, że nie będzie dominować nad okoliczną zabudową.

Obecnie w Toruniu toczą się prace przy realizacji jeszcze dwóch innych inwestycji: centrum handlowego Karawela, którego inwestorem jest spółka o tej samej nazwie oraz Toruń Plaza firmy Plaza Centers. W pierwszym przypadku spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę i oczekuje decyzji administracyjnej. Budowa rozpocznie się po uzyskaniu niezbędnych dokumentów, a oddanie centrum do użytku jest planowane na 2013 rok. Z kolei toruńska Plaza jest aktualnie na ukończeniu. Galeria zostanie otwarta pod koniec tego roku.