Obserwujemy ożywienie na rynku – mówi Łukasz Tomczak

Obecnie deweloperzy powracają do odłożonych projektów, a także stopniowo angażują się w zupełnie nowe przedsięwzięcia. Jednakże w dalszym ciągu trudno porównywać sytuację z przełomu 2010 i 2011 roku do tej, która miała miejsce na rynku w latach 2007-2008. Kryzys w branży nieruchomości komercyjnych spowodował spadek zaufania między partnerami biznesowymi, zarówno na linii inwestor-bank, jak i inwestor-najemca.

Obecnie obserwujemy stopniowe ożywienie rynku. Inwestorzy coraz chętniej realizują nowe projekty, a najemcy coraz chętniej otwierają nowe placówki – dotyczy to także tych sieci handlowych, które w niedawnym czasie likwidowały poszczególne punkty.

Ze względu na długość procesu inwestycyjnego, liberalizacja warunków finansowania, z którą mamy do czynienia od drugiej połowy 2010 roku, będzie miała realne przełożenie na istotny wzrost podaży nowych powierzchni handlowych dopiero w latach 2011-2012. Trudno się spodziewać, że całkowita liczba oddanych inwestycji w tym roku sięgnie tej sprzed trzech lat.

Obecnie Caelum Development prowadzi intensywne prace nad największą galerią handlową w województwie lubuskim – Nova Park. Ten obiekt o powierzchni całkowitej 75 tys. mkw., zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim, zostanie otwarty w I kwartale 2012 roku. Jest to również jeden z tych projektów, którego realizacja została czasowo wstrzymana. Niemniej doświadczenie ostatnich dwóch lat pozytywnie wpływa na efekt finalny nowych projektów Caelum, zarówno w aspekcie inwestycyjnym, jak i operacyjnym.