Po długim czasie „pod kreską”, branża leasingowa zaczęła odnotowywać wzrosty. I kwartał 2011 roku – z wynikiem +52 proc. w sektorze nieruchomości – potwierdził, że można już mówić o pojawieniu się na rynku pozytywnych zmian. Wartość nieruchomości wyleasingowanych w 2010 roku wyniosła 1.595 mln zł, z czego 22 proc. stanowił leasing obiektów handlowych i usługowych.

Ożywienie w branży deweloperskiej z pewnością przełoży się na wyniki firm leasingowych. W najbliższym czasie mają także szansę wejść w życie przepisy, które dodatkowo pobudzą rynek leasingu nieruchomości w Polsce poprzez np. skrócenie okresu leasingu nieruchomości do pięciu lat (obecnie jest to 10 lat) czy umożliwienie leasingu użytkowania wieczystego.

– Z naszych obserwacji rynkowych wynika, że leasing nieruchomości zacznie zyskiwać na popularności i sektor ten będzie jednym z szybciej rozwijających się. Stąd też nasza strategia na najbliższe lata zakłada skupienie się właśnie ta tym typie działalności. Planujemy, że już w tym roku leasing nieruchomości komercyjnych wygeneruje 1/4 naszych przychodów – powiedział Józef Maćkiw, dyrektor zarządzający BAWAG Leasing & Fleet, firmy specjalizującej się w leasingu. – Naszych potencjalnych klientów stanowią inwestorzy i developerzy, którzy zamierzają zrealizować obiekty o wartości od 1,5 do 20 mln euro. W tym przedziale mieszczą się głównie średniej wielkości obiekty handlowe planowane obecnie w mniejszych miastach. Finansowanie takiej inwestycji leasingiem może być ciekawą propozycją dla inwestora, niosącą za sobą szereg korzyści podatkowych i finansowych – dodał.