Na ten proces składa się m.in. skup gruntów, ich scalanie, usuwanie wątpliwości prawnych w odniesieniu do nieruchomości, zmiany przeznaczenia gruntu, wpisów w rejestrach gruntów, księgach wieczystych, planie zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie warunków zabudowy oraz samego pozwolenia na budowę. – W tym wszystkim nie można zapomnieć, że każda lokalizacja podlega weryfikacji przez czas i dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze, a projekty konkurencyjnych deweloperów powodują, że posiadanie nieruchomości powszechnie uznanej za dobrze zlokalizowaną może się okazać złudnym, przejściowym wrażeniem. Dlatego idealna lokalizacja tak naprawdę nie istnieje – mówi Joanna Marjańska, aplikant radcowski.

Przykład stanowi warszawskie centrum handlowego Klif – jedna z pierwszych galerii, jakie powstały w stolicy. – Dobry dojazd oraz położenie na styku Centrum i Żoliborza sprawiały, że Klif radził sobie naprawdę świetnie, ale jedynie do czasu, kiedy niespełna kilometr dalej powstała kilka razy większa i równie dobrze skomunikowana Arkadia. Obecnie Klif musi szukać swojej niszy rynkowej – zaznacza Marjańska. Podobny los może spotkać inne obiekty handlowe. Już teraz można zastanawiać się, czy i jaki wpływ będzie miała realizacja projektu centrum handlowego na dworcu kolejowym w Poznaniu na okoliczne galerie, tak samo jak ewentualna rozbudowa inwestycji handlowych na warszawskim Ursynowie na obiekty działające na Mokotowie – dodaje.

Jej zdaniem nie ma idealnych lokalizacji, ani też idealnych nieruchomości, tym bardziej należałoby oczekiwać ostrożnego i racjonalnego wyboru miejsca pod centra handlowe, w tym dostosowywania rozmiaru danego projektu do konkretnej miejscowości. – Niestety, częściowo, ze względu na agresywne tworzenie portfela nieruchomości (określanego jako bank nieruchomości) przez poszczególne firmy developerskie, a częściowo przez brak odpowiedniego działania ze strony lokalnego samorządu, dochodzi do skrajności i budowania większej ilości powierzchni handlowej niż dany rynek lokalny może racjonalnie wchłonąć i zagospodarować – komentuje.