Jędrzej Wittchen

Umowa kredytu pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Goplana MGC została podpisana 18 maja w Urzędzie Miejskim w Lesznie. Galeria Goplana to pierwszy w Europie miejski projekt rewitalizacyjny finansowany ze środków UE w ramach inicjatywy Jessica. Całkowity koszt inwestycji to 200 mln zł. Kwota kredytu wynosi 60 mln zł, a dotacja obniża jego oprocentowanie, co w sumie daje kilkanaście mln zł.

– W grudniu 2010 r. złożyliśmy wniosek o pożyczkę z funduszu Jessica. Naszym priorytetem jest, aby Galeria Goplana stała sie perłą architektoniczną regionu, jednocześnie wkomponowującą się w charakter starówki. Koszt inwestycji szacujemy na 200 mln zł, przy wykorzystaniu wsparcia unijnego, ale przede wszystkich przy wykorzystaniu środków własnych. Miasto ma władze ukierunkowane proinwestycyjnie, dlatego jesteśmy przekonani, że uda nam się zrealizować wszystkie plany w terminie. Mogę zapewnić, że nasza Galeria nie tylko uzupełni handlowo-rozrywkowo-sportową ofertę miasta, ale stworzy szanse na utworzenie 700 dodatkowych miejsc pracy – mówi Lech Chudy, prezes Goplana MGC Inwest.

Z decyzji zadowolone są także władze Leszna, które nie ukrywają, że dotacja dla inwestora pozwoli poprawić wizerunek śródmieścia i zrewitalizować starą część miasta. – Lokalny Program Rewitalizacji Leszna na lata 2010-2015 wskazuje, że najtrudniejsza sytuacja występuje właśnie na Starym Mieście, gdzie powstanie centrum Goplana. Nowoczesny obiekt handlowy z pewnością ożywi śródmieście. Liczymy również, że na poprawę sytuacji wpłyną nowe miejsca pracy – mówi Tomasz Malepszy, prezydent Leszna.

Galeria Goplana powstanie na terenach po byłych zakładach Goplana i Metalplast. Na trzech kondygnacjach obiektu o powierzchni najmu wynoszącej 28 tys. mkw. znajdzie się 120 lokali handlowo-usługowych i gastronomicznych oraz część rozrywkowa: kino, klub fitness i kręgielnia. Dwa najwyższe poziomy galerii zajmie parking na 760 miejsc. Budowa obiektu rozpocznie się w 2011 roku. Otwarcie zaplanowane zostało na rok 2013. Inwestycja już na etapie rozwoju projektu pozyskała kilku najemców, wśród nich są Rossmann i Multikino. Galeria Goplana prócz funkcji handlowych będzie dysponowała możliwością udostępniania przestrzeni do organizowania imprez masowych a jednym z elementów obiektu będzie nowoczesna biblioteka multimedialna.