Centrum jest sztandarową inwestycją Fabryki Biznesu. Zgodnie z planami inwestora ma być w nim wykorzystanych szereg proekologicznych rozwiązań. Projekt centrum zakłada m.in.: zastosowanie kolektorów słonecznych, ledowego oświetlenia, systemu schładzania adiabatycznego (pozwalającego obniżyć temperaturę powietrza wentylacyjnego bez konieczności pracy agregatów czy chłodnic), systemu rekuperacji z pompami ciepła (odzyskującego energię cieplną ze zużytego powietrza, co znacząco obniża koszty ogrzewania) i szarej wody do celów sanitarnych. Z kolei nowoczesny system BMS (Building Management Systems) nie tylko zapewni budynkowi funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale też umożliwi precyzyjnie określenie potrzeb zużycia mediów i – tym samym – dokładnego rozliczania najemców.

Prezes Fabryki Biznesu Krzysztof Apostolidis w rozmowie z Retailnet.pl stwierdził, że ekologia to jeden z priorytetów inwestora. – Centrum przyjazne dla środowiska będzie również przyjazne i dla klientów, i dla najemców, a to dla nas kluczowa kwestia. W pełni identyfikujemy się zresztą z ideą budownictwa zrównoważonego, uznając ją za powinność nowoczesnych deweloperów w branży nieruchomości komercyjnych. Jak wynika z danych World Green Building Council (Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego), budynki w krajach europejskich, w tym w Polsce, zużywają około 40 procent całkowitej energii elektrycznej, będąc jednocześnie największymi emitentami gazów cieplarnianych. Także centra handlowe dokładają do tego swoją „cegiełkę” – zauważa inwestor.

Apostolidis podkreślił również, że inwestycja zgodna z zasadami budownictwa zrównoważonego jest wprawdzie droższa od tradycyjnej, ale niższe są koszty jej eksploatacji. A to czynnik niezwykle ważny zarówno dla inwestorów i zarządców centrów handlowych jak i ich najemców.

– Wbrew pozorom ekologia idzie tutaj w parze z ekonomią, ponieważ proekologiczne obiekty przynoszą szereg oszczędności, choćby energii elektrycznej i cieplnej oraz wody. „Zielone” rozwiązania procentują więc w dłuższej perspektywie – komentuje Apostolidis.

Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki –Sukcesja powstanie przy al. Politechniki 5 w Łodzi, w pobliżu ścisłego centrum miasta, kampusu Politechniki Łódzkiej i Międzynarodowych Targów Łódzkich. W kompleksie o powierzchni użytkowej powyżej 120 tysięcy metrów kwadratowych znajdą się m.in.: galeria handlowa, food court, trzygwiazdkowy hotel klasy biznesowej z zapleczem konferencyjnym, strefa rozrywkowo-rekreacyjna z multipleksem oraz podziemny parking na około 1100 miejsc.