Nastroje na rynku powierzchni najmu wahają się. Zagraniczne firmy planują debiuty w polskich centrach handlowych oraz dalszy rozwój sieci swoich placówek w naszym kraju. Z kolei polscy najemcy wykazują w tym względzie ostrożność. Czynnikiem ograniczającym ekspansję handlowców będzie niewielka liczba nowych obiektów handlowych oddanych do użytku w bieżącym roku. Analitycy Cushman & Wakefield podkreślają, że jest to wynik głownie ograniczonego dostępu do finansowania. Sytuacja zmieni się w następnych latach, ponieważ deweloperzy coraz częściej decydują się na realizacje inwestycji dotychczas wstrzymanych.

Raport podsumowuje także poziom stawek czynszowych za lokale przy głównych ulicach handlowych w pierwszym kwartale br. Analitycy obserwują wzrost czynszów w najbardziej atrakcyjnych obiektach w Warszawie i Krakowie.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości. Spółka oferuje usługi w czterech głównych obszarach: obsługa transakcji (reprezentowanie najemców i wynajmujących na rynku powierzchni biurowych, przemysłowych i handlowych); rynki kapitałowe (sprzedaż nieruchomości, zarządzanie inwestycyjne nieruchomościami, bankowość inwestycyjna, finansowanie dłużne i kapitałowe); rozwiązania dla klienta (zintegrowane doradztwo strategiczne na rzecz dużych korporacji i właścicieli nieruchomości) oraz usługi wyceny i doradztwa (wyceny, analiza HBU, doradztwo w postępowaniu spornym oraz doradztwo specjalistyczne w różnych sektorach rynku).