Współpraca szwedzkiej sieci IKEA z Polską rozpoczęła się już w na początku 1961 roku. Wówczas, po krótkiej wizycie jej założyciela, Ingvara Kamprada, IKEA złożyła pierwsze zamówienia na produkcję mebli w fabryce mebli giętkich w Radomsku. Na pierwszy sklep sieci w kraju musieliśmy jednak zaczekać niemal trzydzieści lat.

Dziś IKEA systematycznie rozbudowuje sieć na terenie naszego kraju a inwestycje handlowe działające w Polsce dają zatrudnienie w sumie około 40 tysiącom ludzi. Co istotne, eksport produktów dla IKEA na całym świecie stanowi około 1,5 procenta całego eksportu Polski. Jak podaje firma, jesteśmy również największym dostawcą mebli szwedzkiego producenta na świecie. Centrum dystrybucyjne IKEA, działające w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego obsługuje aktualnie pięć krajów europejskich: Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry. Natomiast wytwórstwo mebli IKEA w Polsce odbywa się w 14 własnych zakładach produkcyjnych oraz u około 60 dostawców.

W tym roku sieć obchodzi 50-lecie współpracy Polską. Z tego powodu na terenie całego kraju prowadzona jest akcja rabatowa – do domostw zlokalizowanych w okolicach sklepów i galerii IKEA rozprowadzane są kupony w wysokości 20 zł.