Menu North Fish to przede wszystkim potrawy z ryb i owoców morza. Dania przygotowuje się korzystając z naturalnych składników i przy użyciu najlepszych dostępnych technologii.

Sieć restauracji North Fish zajęła trzecie miejsce w rankingu brandów gastronomicznych opracowanym na podstawie badań przeprowadzonych w centrach handlowych, przez firmę Dive-Adhoc. W ramach badania oceniane były wygląd restauracji i pracowników oraz umiejętności komunikacyjne i sprzedażowe personelu.
  Marka North Fish, należy do spółki North Food Polska S.A., zajmującej się prowadzeniem sieci restauracji. Firma powstała w 2002 roku i została założona przez Michała Sołowowa. Spółka jest częścią grupy kapitałowej, w skład której wchodzą między innymi: Cersanit, Barlinek i Echo Investment.

Obecnie spółka North Food zarządza ponad 20 lokalami w segmencie restauracji szybkiej obsługi (Quick Service Restaurants) i restauracji z obsługą kelnerską (Casual Dining Restaurants) w trzech formatach: North Fish, Yummie i Wokman. Sieć Yummie to sieć fast-foodowa oferująca wiele dań z kurczaka: kanapki, sałatki, skrzydełka czy nóżki. Natomiast Wokman, najmłodsza marka spółki, to restauracja, w której klient sam wybiera świeże składniki i łączy z oryginalnym sosem. Potrawy są przyrządzane na wokach, a klient od początku do końca obserwuje, jak przygotowuje się dania. Pierwsza restauracja Wokman została otwarta w galerii Sfera w Bielsku-Białej.