Sławomir Murawski

W Polsce Neinver działa od 2000 roku. W 2002 roku firma otworzyła pierwsze na polskim rynku centrum outlet – Factory Warszawa Ursus. Spółka wprowadziła również do kraju koncept Futura Park – formułę handlową, łączącą centrum outlet i park handlowy. W 2006 roku firma oddała do użytku Factory we Wrocławiu, a rok później – w podpoznańskim Luboniu. Obecnie Neinver przygotowuje jeszcze: Factory Szczecin, Factory Kraków i Factory Warszawa Annopol.

Projekt centrum outlet Factory w Szczecinie zakłada budowę jednopoziomowego obiektu handlowego przeznaczonego dla 120 sklepów (w pierwszej fazie powstanie 14,8 tysiąca metrów kwadratowych, na których znajdą się 93 lokale). Obiekt zlokalizowany będzie w pobliżu drogi ekspresowej S10 z Bydgoszczy i S3 do Gorzowa Wielkopolskiego, a także w bliskiej odległości od autostrady A6 prowadzącej do granicy polsko-niemieckiej. Dla klientów Factory Szczecin przewidziano parking z przeznaczeniem na 900 samochodów. W II połowie 2010 roku rozpoczęła się komercjalizacja inwestycji, a jej otwarcie zaplanowano na 2013 rok. Do dyspozycji najemców oddanych zostanie łącznie 18 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Kolejna inwestycja firmy – Futura Park Kraków to obiekt łączący outlet z tradycyjnym parkiem handlowym. Łączna powierzchnia projektu to 44 tysiące metrów kwadratowych. Powstanie w październiku 2011 roku w Modlniczce pod Krakowem. Futura Park Kraków składać się będzie z dwóch niezależnych, ale uzupełniających się części – strefy mody oraz strefy wygodnych zakupów. Powierzchnia handlowa obiektu licząca 22 tysiące metrów kwadratowych pomieści około 120 sklepów. Centrum outletowe Factory znajdzie się na poziomie +1 powstającego kompleksu, natomiast na poziomie 0 powstanie strefa wygodnych zakupów – park handlowy o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. Wejścia do centrum outletowego, jak i do parku handlowego będą dostępne z poziomu parkingu liczącego 1400 miejsc.

Factory Warszawa Annopol powstanie w dzielnicy Białołęka, na działce między ulicami Annopol, Toruńską i Białołęcką. Wśród najemców nowego obiektu znajdą się m.in. Bytom, Ecco, Kazar, Lee/ Wrangler, Levi’s, Nike, Reebok, Vero Moda, Wittchen czy Big Star. Otwarcie Factory Warszawa Annopol planowane jest na rok 2012.

W 2009 Neinver rozpoczął prace nad największym ze swoich dotychczasowych projektów – przebudową dworca kolejowego w Katowicach. Inwestycja obejmuje modernizację budynku dworca oraz układu komunikacyjnego wokół, budowę kompleksu handlowo-biurowego, a także podziemnego dworca autobusowego. W przylegającej do hali dworca Galerii Katowickiej powstanie 250 sklepów i punktów usługowych zlokalizowanych na obszarze 53 tysięcy metrów kwadratowych. Do dyspozycji użytkowników obiektu oddany zostanie parking na 1200 samochodów.

Neinver jest inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości. Działalność firmy obejmuje komercjalizację, zarządzanie i marketing centrów outlet, centrów i parków handlowych, a także parków biurowych i magazynowych. Aktualnie spółka prowadzi działalność w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Polsce, Francji i Portugalii.