Hipermarkety są bardzo popularnym formatem zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych miastach. Najbardziej aktywne na rynku sieci to Auchan, Carrefour, Real, Tesco. Co ciekawe, sieci te uaktywniają się również na polu deweloperskim i budują również własne małe obiekty handlowe. W ubiegłym roku na przykład Auchan otworzył taki obiekt w Gliwicach, a Tesco zbudowało centrum handlowe w na Pradze w Warszawie. W planach Tesco jest również budowa centrum w stołecznej dzielnicy Ursynów.

W IV kwartale 2010 roku na rynku funkcjonowały 72 hipermarkety sieci Carrefour, co stanowi 33 procent udziału w grupie głównych graczy rynkowych. Drugie – w zestawieniu liczby placówek – było Tesco (58 obiektów, 25 procent). Natomiast Real mógł pochwalić się posiadaniem 53 obiektów (23 procent). Do sieci Auchan należało natomiast 26 placówek (11 procent). Z kolei w posiadaniu E.Leclerc było wówczas 19 obiektów (8 procent).

Jak podają analitycy firmy Cushmana, czynsze dla hipermarketów kształtują się na poziomie 6,6-8 euro/mkw./miesiąc.

Raport przygotowała firma Cushman & Wakefield, dla której badanie światowego rynku nieruchomości stanowi jedną z gałęzi działalności. Firma świadczy też usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.