Jak wskazuje „Raport o rynku nieruchomości handlowych” (Marketbeat, wiosna 2011) opracowany przez analityków firmy Cushman & Wakefield, w 2010 roku na inwestycyjnym rynku nieruchomości handlowych nastąpiło znaczne ożywienie. Przełamany został pokryzysowy impas. Wartość zawartych w minionym roku transakcji była najwyższa od 2007 roku.

Istotne było między innymi przejęcie przez Unibail-Rodamco europejskiego portfela Simon Ivanhoe, który obejmował między innymi Centrum Handlowe Arkadia i Centrum Handlowe Wileńska w Warszawie. Łączna wartość transakcji opiewała na kwotę około 700 milionów euro.

Ważne dla rynku było również przejęcie 75 procent udziałów w Galerii Malta w Poznaniu przez amerykański fundusz Heitman. Głośno było również o sprzedaży Centrum Handlowego Jantar w Słupsku za 92 miliony euro – nowym właścicielem stał się fundusz AEW.

Twórcy raportu wskazują również, iż wzrost popytu na nieruchomości handlowe przełożył się na spadek stóp kapitalizacji dla najlepszych obiektów z 7,5 procent w 2009 roku do 6,5 procent w roku 2010. Eksperci firmy doradczej zaznaczają jednak, że aktualna cena starszych i gorzej zlokalizowanych obiektów również może być atrakcyjna dla inwestorów, pod warunkiem jednak, że w zamian za ponadprzeciętną stopę zwrotu gotowi są oni zaakceptować wyższe ryzyko inwestycji.