Muszkieterowie w pierwszej kolejności postawili na odzyskiwanie ciepła z instalacji sprzętu chłodniczego w sklepach Intermarché. Z tej technologii korzystają już cztery sklepy tej sieci.
Główną ideą odzysku jest użyteczne wykorzystanie tzw. ciepła odpadowego, które, odzyskiwane w ten sposób, stosuje się do ogrzewania wody sanitarnej oraz budynków sklepowych. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 30 procent energii.

Ponadto Grupa Muszkieterów jest w trakcie analizy innych projektów wykorzystania „zielonej” energii w swoich sklepach. – Interesuje nas wykorzystanie geotermii oraz paneli solarnych. Przymierzamy się do testów oświetlenia parkingów za pomocą lamp solarnych oraz gruntowych wymienników ciepła, które wspomagają system ogrzewania budynku – informuje Marek Feruga, prezes Grupy Muszkieterów. – Stosując dodatkowo energooszczędne źródła światła redukujemy emisję CO2 i obniżamy koszty energii. W naszych sklepach oprawy w liniach świetlnych posiadają stateczniki elektroniczne, stosujemy świetlówki energooszczędne, coraz częściej T5 o dłuższej żywotności – dodaje.

Grupa Muszkieterów jest zrzeszeniem 189 niezależnych polskich przedsiębiorców, zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów licząca obecnie 167 supermarketów Intermarché oraz 76 sklepów Bricomarché.