Proponowane rozwiązanie umożliwi przewalutowanie płatności na poczekaniu, co ułatwi gościom z zagranicy posługiwanie się kartą w Polsce. – Osoby z zagranicy, szczególnie mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, przyzwyczajeni są do wspólnej waluty euro, przez co często mają problem z korzystaniem z innych walut. Właśnie z myślą o takich osobach stworzona została usługa DCC – tłumaczy Janusz Diemko, prezes First Data Polska.

Jak zapewnia firma First Data, usługa DCC nie ukrywa żadnych dodatkowych opłat za przeliczenie waluty ani za użycie karty, a kwota wynikająca z przewalutowania w terminalu jest gwarantowaną kwotą obciążenia rachunku karty. Transakcje realizowane są po kursie z danego dnia, który jest aktualizowany przez terminal raz dziennie, przy czym sama transakcja nie trwa dłużej niż zwykła transakcja płatnicza. Usługa DCC dostępna jest dla kart systemów Visa i MasterCard.

Według danych opublikowanych przez Instytut Turystyki granice Polski w 2009 r. przekroczyło blisko 54 mln cudzoziemców, a przeciętne wydatki na osobę wyniosły wówczas blisko 409 USD (74 USD dziennie). Rosnąca liczba zagranicznych inwestycji, a także zbliżające się piłkarskie Mistrzostwa Europy pozwalają mieć nadzieję, że liczba cudzoziemców chcących zostawić w Polsce jeszcze wzrośnie. Według przewidywań organizatorów tylko na Euro 2012 przyjedzie do Polski 2-2,5 mln osób z zagranicy. Na usłudze DCC będą mogły zarobić galerie handlowe, zwłaszcza te przy dworcach.