W minionym roku oddano do użytku 30 nowych projektów. Zakończyła się też rozbudowa 13 centrów handlowych. – Ten stosunkowo niski przyrost był wynikiem spowolnienia gospodarczego, odnotowanego na rynku, począwszy od końca 2008 roku do połowy 2010 roku – tłumaczy portalowi Retailnet.pl Olga Drela z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych DTZ. – Powierzchnia większości projektów oddanych do użytku w 2010 roku nie przetaczała 20 tysięcy metrów kwadratowych, co spowodowane było zachowawczym nastawieniem inwestorów – mniejsze projekty wydawały się być mniej podatne na gorszą sytuację ekonomiczną w kraju – dodaje Drela.

W tym roku deweloperzy zaczynają wykazywać większą aktywność. Śmielej rozpoczynają nowe projekty i wkraczają na niezagospodarowywane dotąd regiony kraju. – Do końca maja 2011 roku ukończono 15 projektów o powierzchni 270 tysięcy metrów kwadratowych – sumuje analityk DTZ. – Została wznowiona również budowa wielu z zawieszonych wcześniej projektów. Do użytku zostały oddane między innymi Galeria Słoneczna w Radomiu (43 tys. mkw.), Park Handlowy Turawa w Opolu (40.8 tys. mkw.), Morski Park Handlowy w Gdańsku (26,5 tys. mkw.) oraz Centrum Turzyn (10 tys. mkw.) – kontynuuje Olga Drela.

Z szacunkowych danych DTZ wnika natomiast, że przyrost nowej powierzchni handlowej w 2011 roku ukształtuje się na poziomie 950 tysięcy metrów kwadratowych.