Najchętniej wykorzystywane w pracy galerii handlowych urządzenia to kamery termiczne, kamery wideo z oprogramowaniem analizującym czy rozwiązania S-Counter.

Kamery termiczne cechują się bardzo dużą dokładnością. – Urządzenia te potrafią poradzić sobie z poprawnym zliczeniem nawet kilku osób, które do obiektu wchodzą tuż obok siebie, oraz poprawnie wykryć niezdecydowanych klientów, którzy stali przed lokalem, ale do niego nie weszli. Oprogramowanie urządzenia pozwala dodatkowo na optymalne dobranie ścieżki liczenia każdego wejścia i wyjścia – wyjaśnia Russell Edwards, prezes zarządu Reveal Systems.

Z kolei kamery wideo z oprogramowaniem analizującym mają zdolność mierzenia nawet w miejscach o bardzo zagęszczonym ruchu. Bez trudu wskazują również kierunek przemieszczania się klientów w sklepach czy pasażach galerii handlowych. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w miejscach posiadających szerokie wejścia i wyjścia. Towarzyszące oprogramowanie analizujące umożliwia ustawienie do 250 stref zliczających w obrębie jednej kamery.

Ilość i rozmieszczenie kamer jest oczywiście uzależnione od indywidualnych potrzeb zamawiającego. Aby system przynosił korzyści, a jednocześnie nie przysparzał zbędnych wydatków, musi być wręcz „uszyty na miarę”. Przed instalacją systemu zliczeniowego trzeba pamiętać, czego tak naprawdę się od niego oczekuje, jakie dane ma generować. Na rynku dostępne są również bardziej ekonomiczne rozwiązania, przeznaczone do instalacji w obiektach, które nie wymagają dokładnego pomiaru. W takich sytuacjach sprawdza się S-Counter. Urządzenie jest polecane zwłaszcza w miejscach z wejściem nie szerszym niż dwa metry. Użytkownicy wraz z urządzeniem otrzymują program do pobierania, gromadzenia i wizualizacji danych.