Zakończone zostały już wcześniej prace przy ściankach szczelinowych sięgających 19 metrów w głąb ziemi. Metoda jest niezwykle kosztowna, ale konieczna ze względu na warunki terenu. Ścianki mają za zadanie odcięcie wody gruntowej, a jednocześnie stanowią część fundamentu budynku. Instalacje sanitarne i odwodnieniowe podposadzkowe zostały ukończone w 95 procentach.

Realizowane w tej chwili prace żelbetowe mają zakończyć się w październiku, choć wyższa część galerii od strony ul. Polnej zakończona powinna zostać już we wrześniu. W tej chwili zza ogrodzenia widać wysoką na ponad dziesięć metrów część budynku od strony ul. Polnej oraz siedem pracujących żurawi.

– Prace jednocześnie toczą się na kilku poziomach. Wszystkie roboty ziemne zostały zakończone. Fundamentowanie zostało ukończone w stu procentach, a parter w dziewięćdziesięciu procentach – informuje Stanisław Kowal, dyrektor kontraktu budowy galerii Korona Kielce. Trwają roboty elektryczne i sanitarno-wentylacyjne – w niższych częściach galerii. Toczą się one równolegle ze wznoszeniem budynku.

– W sumie przez cały okres wznoszenia obiektu będzie na naszym placu budowy pracować dwa tysiące osób – mówi Michał Tur, manager do spraw marketingu galerii Korona Kielce – To olbrzymie zadanie logistyczne, a wszystko po to, aby galeria Korona Kielce zachwycała swoją bryłą, użytecznością i kunsztem wykonania.

Tereny zielone będą zagospodarowywane od września. Wtedy na wszystkich miejscach, które wiosną mają się zazielenić, zostaną nasadzone rośliny. Zieleń wtopi się w całość architektury obiektu.

Twórcą projektu Galerii Korona Kielce jest pracownia architektoniczna Bose International Planning & Architecture, która stworzyła aranżacje centrów Eurovea w Bratysławie na Słowacji, Palladium w Pradze w Czechach, Metro Walk Rohini w Dehli w Indiach czy Alexandria City Center w Aleksandrii w Egipcie. W Kielcach projektanci zaplanowali ażurowy ekran, który powstał w oparciu o stylistykę korony z herbu miasta.

Galeria Korona Kielce powstaje od 23 września 2010 r. (wtedy to wmurowano kamień węgielny). Budowie centrum towarzyszą też inwestycje drogowe dla wygody klientów i okolicznych mieszkańców. Wszystkie powstające tu lokale handlowo-usługowe, punkty gastronomiczne oraz część rozrywkowo-rekreacyjna będą miały łączną powierzchnię około 36 tysięcy metrów kwadratowych.