– W ostatnich miesiącach roku spodziewamy się największej aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości handlowe – powiedział Charles Taylor, partner w firmie Cushman & Wakefield.
 
Już w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wyraźnie wzrosła aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej. W tym okresie zainwestowano 2,09 mld euro w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. Łącznie zawarto 69 transakcji inwestycyjnych. Oznacza to wzrost z poziomu 1,83 mld euro odnotowanego w drugim półroczu 2010 roku.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor biurowy (947 mln euro). Dla porównania na rynku nieruchomości handlowych wydano tylko 632 mln euro. Jednak jak przewidują eksperci z firmy Cushman & Wakefield, ten trend powinien się zmienić. Wraz ze wzrostem aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości handlowe w ostatnich miesiącach zwiększą się także obroty na tym rynku w trzecim i czwartym kwartale, wskutek finalizowania transakcji.

Wśród największych transakcji Cushman & Wakefield wymienia wykupienie przez CA Immo portfela spółki Europolis (850 mln euro), a także kompleksu należącego do VGP przez AEW Europe i utworzenie dla niego spółki joint venture (wartość 300 mln euro), jak również nabycie przez CPI portfela nieruchomości handlowych Family Centers w Czechach i na Słowacji (63 mln euro). 60 procent łącznego wolumenu obrotów stanowiły właśnie transakcje portfelowe, czyli takie, w których sprzedawane są całe pakiety nieruchomości, a nie pojedyncze obiekty.

 – Trzeci i czwarty kwartał przyniosą dalszy wzrost aktywności transakcyjnej, a wolumeny inwestycji na wszystkich rynkach nieznacznie przekroczą poziom z ubiegłego roku. – powiedział Charles Taylor, partner w firmie Cushman & Wakefield.