Pod koniec 2010 roku na polskim rynku działało 660 systemów franczyzowych. „Raport o franczyzie w Polsce 2011”, sporządzony przez firmę doradczą Profit System, zawiera prognozy, według których do końca 2011 roku liczba konceptów opartych na licencji może przekroczyć 750. W ubiegłym roku pojawiło się 129 nowych sieci franczyzowych, a tylko 45 zakończyło działalność.

Raport pokazuje, że największy przyrost placówek działających na zasadzie franczyzy (2,1 tysiąca) odnotowała branża AGD/RTV. Jest to zasługa przede wszystkim nowych sklepów telefonii mobilnej i telefonii cyfrowej. Najwięcej nowych systemów (18) wdrożono zaś w branży gastronomicznej. Były to w większości pizzerie. Zalety franczyzy niezmiennie doceniają właściciele sklepów spożywczych, którzy przyłączają się do sieci, aby poprawić warunki zaopatrzenia i otrzymać wsparcie marketingowe. Przewodzi w tym segmencie sieć „abc” należąca do notowanej na warszawskiej giełdzie Grupy Eurocash. Sieć powiększyła się o 640 nowych placówek.

Eksperci firmy doradczej Profit System, szacują, że również w 2011 roku można spodziewać się przyrostu na zbliżonym poziomie. – Przedsiębiorcy chętnie decydują się na rozwój swojego biznesu, opierając się na znanych konceptach i sprawdzonych rozwiązaniach – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie Profit System.