– Widzimy w nadchodzących latach interesujące możliwości inwestycyjne – polegają one na kupnie, rewitalizacji i modernizacji centrów handlowych. Fundusz służyć będzie temu celowi. W ten sposób uczestnicy funduszu korzystać będą z doświadczenia firmy ECE Porjektmanagement jako czołowego europejskiego operatora centrów handlowych, który ma doskonały dostęp do rynku – powiedział Dr Volker Kraft, dyrektor zarządzający hamburskiego dewelopera ECE Real Estate Partners.

ECE European Prime Shopping Center Fund to pierwszy fundusz założony przez ECE. Pieniądze wykładają państwowe fundusze majątkowe, fundusze emerytalne oraz firmy ubezpieczeniowe. 100 mln euro zainwestowała także rodzinna Otto i kierownictwo ECE. Przed końcem lata zgromadzić ma 800 mln euro. Zebrane środki pozwolą na inwestycję w centra handlowe o łącznej wartości około 2 mld euro.

Jak mówi Alexander Otto, CEO w ECE, nowy fundusz jest odpowiedzią na potrzeby inwestorów, gdyż wielu z tych, którzy chcieliby inwestować w rynek, nie ma specjalistycznej wiedzy. W ten sposób ECE zdobędzie nowych inwestorów i wzmocni swoją pozycję na rynku.

Pierwszymi zakupami, jakie przeprowadzi fundusz ECE European Prime Shopping Center Fund, będą obiekty nowe, co odbiega od strategii funduszu. W jego portfelu znajdą się Stern-Center w Poczdamie, Linden Center w Berlinie i Galeria Kaskada w Szczecinie. Deweloperem wszystkich trzech obiektów jest również ECE. Galeria Kaskada w Szczecinie zostanie przejęta zaraz po ukończeniu we wrześniu 2011 roku. Przejęcie pakietów kontrolnych w trzech projektach kosztować będzie 160 mln euro. Fundusz planuje kolejne przejęcia.