Plan budowy zakłada realizację w pierwszej kolejności dworca kolejowego w 2012 roku. Galeria Katowicka, będąca integralną częścią projektu, zostanie oddana do użytku wiosną 2013 roku. W ostatnim etapie przewiduje się budowę biurowca klasy A. Projekt powstaje w ramach współpracy spółki Neinver i PKP SA.

Aktualnie odwadniany jest wykop w związku z jego pogłębianiem i zmiennymi warunkami pogodowymi. Rozpoczęto także prace przy wykonywaniu płyty fundamentowej. Na głębokości kilkunastu metrów robotnicy prowadzą prace zbrojarskie, szalunkowe. Na ukończeniu są już prace zabezpieczające tunel techniczny, którego konstrukcja została odsłonięta przy grudniowych pracach rozbiórkowych na pl. Szewczyka.

Inwestorzy zapewniają, że zakończona została też budowa ściany szczelinowej. Obecnie trwają prace związane z kotwieniem ściany wraz z montażem stalowych rozpór, które unieruchomią konstrukcję i dodatkowo ją wzmocnią. – Zabieg ten jest niezbędny, by poszczególne sekcje ściany nie przesuwały się między sobą, a skarpa nie osunęła się do wykopu – tłumaczy Rafał Elżanowski, dyrektor inwestycyjny Neinver Polska. Ściana będzie pełniła funkcję obudowy wykopu. Można będzie ją wykorzystać zarówno jako ścianę podziemia, jaki i fundament powstającego obiektu.