Inwestor – spółka Kopernik Development, będąca częścią austriackiego koncernu Warimpex, od siedmiu lat stara się o niezbędne do budowy zezwolenia. W czerwcu tego roku spółka wystąpiła do magistratu o warunki środowiskowe dla swojej inwestycji. Deweloper planuje się, że kompleks handlowo- usługowy zostanie oddany do użytku w 2013 roku. Zarząd Kopernik Development w rozmowie z Gazetą Białystok zapowiedział, że plany są już gotowe i pod koniec sierpnia br. Członkowie zarządu ostatecznie zdecydują, z kim będą współpracować w ramach podwykonawców i najemców. Jerzy Krogulec, członek zarządu Kopernik Development powiedział też, że żadnych przeszkód formalnych już nie ma i jeszcze w tym roku zostaną zakończone sprawy pozwoleń na budowę.

Galeria ma mieć 45 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W skład kompleksu wchodzić będzie przestrzeń handlowa z 80 butikami oraz część biurowa, hotel i parking na 700 samochodów. Istotne jest usytuowanie obiektu, tuż przy węźle komunikacyjnym – głównym dworcu PKS.

Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, z siedzibą główną w Wiedniu jest spółką zajmującą się zarządzaniem i obrotem nieruchomościami komercyjnymi, głównie skupioną na sektorze nieruchomości hotelowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Warimpex prowadzi inwestycje w Czechach, Polsce i na Węgrzech, w Rumunii, Francji, Niemczech i Rosji. Firma może pochwalić się realizacją m. in. takich projektów, jak: andel’s Hotel w Krakowie i Łodzi, hotel Chopin w Krakowie, hotel Jan III Sobieski i Intercontinental w Warszawie oraz kompleksu Parkur Tower w Warszawie.