Jędrzej Wittchen

Koszt przekraczający 150 milionów euro czyni Europę Centralną jedną z największych tegorocznych inwestycji. Obiekt zlokalizowany jest nieopodal skrzyżowania głównych szlaków centralnej Europy, czyli autostrad A1 i A4. Trasy te przecinają się koło Gliwic. 4,9 miliona ludzi mieszka w zasięgu jednej godziny jazdy samochodem od tego miejsca. Jak mówi inwestor, ma to być regionalne centrum handlowe nowej generacji.

Budowa rozpoczęła się w lipcu tego roku. Do przeprowadzenia pierwszego etapu prac firma Helical Poland zakontraktowała spółkę Spec-Bruk. Generalny wykonawca ma zostać wyłoniony we wrześniu tego roku. Pierwszych klientów Europa Centralna przyjmie jesienią 2012 roku.

W pierwszej fazie budowy na 26 hektarach powstanie 67 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej netto. Drugim etapem będzie budowa retail parku o powierzchni 40 tysięcy metrów kwadratowych. Jednokondygnacyjny obiekt będzie miał wysokość 8 metrów, co stworzy miejsce na wybudowanie antresol i efektownych wystaw. Galeria handlowa o powierzchni 27 tysięcy metrów kwadratowych będzie miała wysokość 9 metrów. Do najemców Europy Centralnej należą m. in.: Tesco (Extra), Castorama, MediaExpert, Reserved, Rossmann, Kakadu, Super-Pharm, H&M, KappAhl i Solar.

– Wierzymy, że to połączenie retail parku i galerii handlowej przyczyni się do stworzenia efektu, którego innymi środkami nie dałoby się osiągnąć – powiedział Steven Hassel, dyrektor sprzedaży Helical Poland.

Głównym inwestorem centrum jest Helical Poland. Jest to spółka zależna brytyjskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Helical Bar notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Londynie. Deweloper specjalizuje się w budowie sklepów wielkopowierzchniowych typu retail park i centrów handlowych.

Spółka pokaże swój projekt na wrześnowych targach inwestycji Shopping Center Forum & Trade Fair. Więcej informacji o imprezie można uzyskać pod adresem: www.shoppingcenter.pl.