– Polskie ulice handlowe wypadają pozytywnie na tle europejskiej konkurencji. Względnie spora dostępność lokali przy wiodących ulicach handlowych oraz najniższe roczne stawki czynszowe na poziomie poniżej 1 tysiąca euro za metr kwadratowy, dają zielone światło do rozwoju w najbardziej prestiżowych lokalizacjach centralnych znanym markom międzynarodowym, również tym nowym – mówi Anna Wysocka, dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych z firmy Jones Lang LaSalle.

Najdroższą ulicą Europy jest londyńska Bond Street – wynika z raportu „Glitter and glamour shining brightly” przedstawionego LaSalle’a. Najwyższe czynsze w stolicy Wielkiej Brytanii sięgają 7,9 tys. euro za metr w stosunku rocznym. Zaraz za Londynem jest Paryż z Avenue Montaigne, na której niektóre czynsze dochodzą do 7,5 tysiąca euro. Trzecie miejsce zajmuje Moskwa – najdroższe lokale na ulicy Stolesznikowa kosztują około 7 tysięcy euro.

Najdroższą piątkę zamykają włoskie miasta. Na Via Montenapoleone w Mediolanie i Via Condotti w Rzymie najwyższe roczne czynsze mieszczą sie w granicach 6,7 a 6,8 tysiąca euro.Czynsze przekraczające 6 tys euro można znaleźć na Rue du Faubourg St. Honeré w Paryzu i na Bahnhofstrasse w Zurichu, a mieszczące sie w przedziale 5-6 tys. euro są na londyńskiej Bond Street i paryskiej Rue St. Honoré

Warszawa w raporcie LaSala znajduje się pod koniec listy w grupie miast, w których najwyższe roczne czynsze nie przekraczają 2 tysięcy euro za metr. Do tej samej grupy zaliczono ulice Amsterdamu, Antwerpii, Brukseli, Budapesztu i Pragi.