Inwestorzy najchętniej wybierali rynek brytyjski i niemiecki. 56 proc. całości wolumenu z drugiego kwartału 2011 roku przypada właśnie na te kraje – wynika z badań Jones Lang LaSalle. W Szwecji zainwestowano  572 miliony euro. W ten sposób już w ciągu półrocza przekroczono 896 miliona euro, czyli sumę wszystkich zeszłorocznych transakcji na tym rynku.
 
Kilka innych rynków też osiągnęło wzrost w drugim kwartale. W Rosji suma transakcji wyniosła 432 miliony euro, a w Polsce 332 mln euro. Kluczowa dla naszego rynku była sprzedaż Centrum Handlowego Promenada w Warszawie za 171 mln euro przez spółkę Carpathian.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nadal centra handlowe. 59 procent wszystkich transakcji w drugim kwartale 2011 roku dotyczyło właśnie tego sektora. Tendencja była mniej wyraźna w Wielkiej Brytanii, gdzie 29 umów związanych było z magazynami, a średnia wartość każdej z tych transakcji wynosiła 21 milionów euro. Apetyt inwestorów na supermarkety był nadal duży. Unibail-Rodamco zakupił cztery portfele w Szwecji za 266 milionów euro.

– Obecny popyt ze strony inwestorów skupia się nadal na kluczowych rynkach Europy: na Francji i Niemczech. Oczekujemy też, że Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia będą miejscem znaczących inwestycji w tym roku – powiedział Jeremy Eddy, szef działu rynków kapitałowych dla Europy, Środkowego Wschodu i Afryki.