Na placu budowy pracuje obecnie ponad 600 robotników. Obecnie prace prowadzone są równocześnie na elewacji nowej części, na parkingu podziemnym, na poziomie 0 i na parkingu, który powstanie na dachu. Na pasażu z kolei montowane są podwieszane sufity. – Na chwilę obecną niemal wszystkie lokale są gotowe w stanie surowym. Lada dzień zostaną przekazane właścicielom sklepów, którzy rozpoczną ich urządzanie. Gotowe są także wszystkie konstrukcje stalowe świetlików, znajdujących się nad głównymi placami nowej części. W najbliższych tygodniach zamocowane na nich zostaną szklane tafle. Zamontowano także wszystkie windy i schody ruchome – mówi Artur Kotas z firmy DIL Polska Baumanagement, która zarządza rozbudową.

Na etapie budowy jest także konstruowanie ogromnej, kolistej elewacji oraz parkingów podziemnych. Będzie to jeden z największych parkingów podziemnych na Śląsku, który łącznie z istniejącym parkingiem podziemnym pod Tesco i Saturn pomieści 1700 samochodów. W sumie po rozbudowie do dyspozycji klientów oddane zostaną trzy nowe parkingi. To łącznie ponad 3,5 tys. miejsc parkingowych. – Ponad 50 proc. nawierzchni parkingu na dachu już ukończono. Zaawansowane prace prowadzone są także na parkingu podziemnym, gdzie gotowe jest 75 proc. nawierzchni. Zmontowane są także windy i schody ruchome, którymi klienci z parkingów dostaną się na pasaż – dodaje Kotas.

Otwarcie nowej części Silesia City Center planowane jest na jesień 2011. W nowo powstającej części znajdą się salony m.in. Van Graaf, Calvin Klein Jeans, Tommy Hilfiger, La Mania, SMYK Megastore, Massimo Dutti, Stradivarius, Harpers Shoes, Lacoste, River Island, Geox, Prima Moda, Furla, Weekend by Max Mara, KappAhl, New Look. Po rozbudowie powierzchnia najmu centrum wzrośnie z 68 tys. mkw. do 86 tys. mkw. Inwestorem jest obecny właściciel centrum handlowego – Immofinanz Group.