Najdrożej jest w Warszawie, gdzie stawki miesięcznych czynszów mieszczą się w przedziale od 88 do 400 zł za metr kwadratowy. Kolejne miejsca na liście dziesięciu najdroższych miast Polski zajmują: Gdańsk (48-199 zł), Kraków (38-311 zł), Katowice (39-134 zł), Wrocław (33-200 zł), Poznań (25-156 zł), Łódź (25-130 zł), Lublin (12,9 do 166,6 zł), Rzeszów (18-98 zł), Bydgoszcz (22-118 zł) i Białystok (12-71 zł).

Widełki w poszczególnych miastach są dosyć szerokie. Ceny zależą od centrów, które można podzielić na dwie kategorie. Najwięcej płaci się za wynajem lokali w tak zwanych „galeriach handlowych”, w których występują najdroższe i najbardziej luksusowe marki. Z kolei w grupie „centrów handlowych” przeważają marki, których pozycjonowanie jest niższe. Centrów z górnej półki najwięcej jest w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu i właśnie w tych miastach są najwyższe stawki czynszów.

Polska, jako jedyny kraj z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej nie ucierpiała w wyniku światowego kryzysu i wciąż przyciąga międzynarodowe sieci handlowe. Rosnące stawki czynszów prowadzą do dużej rotacji najemców – informuje CB Richard Ellis.

Eksperci zwracają uwagę na wzrost cen najmu lokali w porównaniu z zeszłym rokiem. Dotyczy to zarówno stawek w największych centrach handlowych, jak i na głównych ulicach miast. Powodem tego jest nadal niska podaż powierzchni handlowych – twierdzą specjaliści.