Dekoracje centrów handlowych cechuje specyfika rzadko spotykana w innych obiektach, w których pojawiają się tego typu motywy. – To trudny dostęp do miejsc montażu, wymagający użycia sprzętu specjalistycznego, a nawet prac alpinistycznych. Wiąże się to niejednokrotnie z wysokimi kosztami wykonania i demontażu dekoracji. W tej sytuacji pierwszorzędnego znaczenia nabiera niezawodna eksploatacja motywów, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu – mówi w rozmowie z Retailnet.pl Marek Rzempiel z firmy CR- Gama Iluminacje.

Motywy dekoracyjne powszechnie już wykonywane są z produktów, w których źródłem światła są diody LED. – Jest to rozwiązanie energooszczędne i zdecydowanie trwalsze niż wcześniejsze, oparte o żarówki. Wymaga ono jednak zastosowania prostego, lecz niezbędnego układu elektrycznego, dostosowującego prąd do wymogów źródeł światła LED. Najczęstszym rozwiązaniem jest montaż tego typu układu na ramie elementu dekoracyjnego lub w obwodzie tzw. produktów dekoracyjnych jak sople czy łańcuchy. Jednak obarczone jest ono jedną istotną wadą. W razie awarii, a takiej nigdy wykluczyć się nie da, naprawa wymaga podobnych zabiegów jak montaż czy demontaż i generuje wysokie wydatki – dodaje Rzempiel.

CR Gama Iluminacje opracowała rozwiązanie zasilania dekoracji, obniżające do minimum czasowe i finansowe skutki ewentualnej awarii układu zasilania. Montowany jest on bowiem nie na elemencie a w stosunkowo łatwo dostępnym miejscu, gwarantującym szybkie serwisowania. Dodatkowo jego parametry pozwalają na zasilanie więcej niż jednego motywu czy produktu z jednego podłączenia.

Zalety tego rozwiązania to: łatwa dostępność dla ekip serwisowych, skrócenie czasu ewentualnej wymiany, zdecydowane obniżenie kosztów serwisowych, możliwość zasilania większej liczby produktów lub elementów z jednego punktu oraz wzrost niezawodności spowodowany stosowaniem układów wysokiej jakości, wytwarzanych przez renomowanych producentów europejskich.

– Wydawać by się mogło, że to mała rzecz, bo w istocie układ jest niewielki, ale pozytywne konsekwencje jego zastosowania zarówno dla klienta, jak i producenta dekoracji są trudne do przecenienia – podsumowuje Rzempiel.