Rozmowy są na zaawansowanym etapie. Jeśli nie pojawią się sporne kwestie, negocjacje potrwają najwyżej do końca roku. W rozmowach uczestniczą cztery podmioty, których wnioski o zawarcie umowy ws. partnerstwa publiczno-prywatnego zostały przyjęte w zeszłym roku we wrześniu. Są to: grupa podmiotów skaładająca się z dwóch spółek ECE i JSK Architekci, Nuvola Sports Facilities, Miastoprojekt Wrocław i Echo Investment.

Inwestorzy składają projekt koncepcyjny. Miastu zależy na tym, aby powstał obiekt stadionowy z prawdziwego zdarzenia, a przy okazji również galeria handlowa. – Galeria nie jest bez znaczenia dla Olsztyna. To punkt miasta dosyć ruchliwy. Interesy dewelopera i miasta muszą być zbieżne – informuje w rozmowie z Retailnet.pl przedstwiciel Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna.

Według wstępnych przewidywań centrum handlowe ma powstać na terenie około 4 ha, a na całą inwestycję razem ze stadionem przeznaczone będzie 11 ha. Proporcje te mogą się jeszcze zmienić, bo są one również przedmiotem negocjacji. – Wstępnie planujemy zakończenie rozmów na końcówkę tego roku. Podpiszemy wówczas umowę z wybranym inwestorem. Etap projektowania i uzyskanie potrzebnych pozwoleń zajmie zapewne około dwóch lat. Jeśli rozmowy się nie przedłużą, budowa mogłaby się rozpocząć w 2013 roku i zakończyć w pierwszej połowie 2014 – mówi urzędnik wydziału.

W Olsztynie działa Dom Handlowy Alfa przy Piłsudskiego. – W tej chwili nie ma innych konkurencyjnych obiektów. Z badań, które przeprowadzał dla miasta doradca, wynika, że jest zapotrzebowanie na taką galerię – informuje urzędnik wydziału.

Obiekt powstanie przy ul. Piłsudskiego w centrum Olsztyna. Szacunkowa wartość budowy stadionu to około 65 mln zł.