– Zwiększą się dzięki temu możliwości deweloperów – przepowiada Marcin Dubno dyrektor Departamentu Finansowania Nieruchomości Banku Zachodniego WBK w rozmowie z Retailnet.pl  – Obecność funduszu wprowadza dodatkowy kapitał, jest zatem oceniane jako poprawa bezpieczeństwa na rynku. Im więcej funduszy będzie zainteresowanych obecnością w Polsce, tym lepiej. Dlatego informacje o tym, że coraz więcej funduszy jest zainteresowanych inwestowaniem w Polsce, nasz bank odbiera jako bardzo pozytywną informację – dodaje Marcin Dubno.

Zagraniczne fundusze i instytucje finansowe szukają u nas miejsc i produktów, w których mogłyby ulokować pieniądze. Jeszcze w połowie lipca o powołaniu nowego funduszu poinformowało ECE. Fundusz o nazwie ECE European Prime Shopping Center Fund będzie kupować i modernizować centra handlowe w Europie, głównie w Niemczech, Polsce, na Węgrzech, w Czechach i Austrii. Zgromadzono 740 mln euro, przede wszystkim od funduszy majątkowych, emerytalnych i ubezpieczycieli.

Zainteresowanie ze strony zagranicznych funduszy wystawia polskiemu rynkowi nieruchomości komercyjnych dobre świadectwo. Inwestorzy interesują się nie tylko dużymi miastami, ale również tymi poniżej 100 tysięcy mieszkańców. – Sądzę, że to bardzo pozytywna oznaka, bo jeszcze w 2009 roku i na początku 2010 takich transakcji nie było – dodaje Marcin Dubno.

Marcin Dubno będzie prelegentem podczas konferencji Shopping Center Forum & Trade Fair, która odbędzie się 8-9 września 2011 roku. Dokładny program konferencji można poznać pod adresem: www.shoppingcenter.pl